- Astazi e prima zi din restul vietii noastre. Asa se spune si totusi restul vietii noastre e la fel,se repeta in fiecare zi. Si daca restul vietii noastre e la fel ca astazi,atunci nu mai exista prima zi,toate sunt aceasi zi care se repeta mereu. Atunci ce e de facut? Cum si ce trebuie sa facem sa nu ne mai repetam zilele!? Sa facem in fiecare zi alte lucruri,ceva nou intodeauna ceva diferit. Dar cum sa facem asta cand suntem dependenti de rutina,de acele lucruri ce trebuie sa le facem in fiecare zi,pentru ca asa ne-am invatat!? Eu cred ca ne repetam zilele pentru ca nu am invatat inca sa traim cum trebuie. Nu stiu cum trebuie dar stiu ca asa nu prea e corect din moment ce ne repetam. In concluzie sa ma "repet"Astazi e prima zi din restul vietii noastre.
Nimic Important
sâmbătă, 28 mai 2011
vineri, 27 mai 2011
de trecut timpu'
§ "Am întâlnit cândva pe stradă un tânăr sărac foarte îndrăgostit. Cu pălăria roasă, cu haina jerpelită, cu pelerina prea strâmtă, cu pantofi sparţi, prin care intra apa... şi cu stele în suflet.
§ "Orgoliul se află în noi ca o forţă a răului."
§ "După un eşec, planurile cele mai bine chibzuite par absurde."
§ "Precauţia este fiul cel mai mare al înţelepciunii."
§ "Râsul este soarele ce alungă iarna de pe chipul oamenilor."
§ "Cărţile sunt prieteni reci, dar siguri."
§ "A visa, asta-i fericirea; a aştepta, asta-i viaţa."
§ "Datoria este un zeu care nu acceptă nici un ateu."
§ "Omul este o frontieră. Fiinţă dublă, marchează limita între două lumi. Dincoace de el, e creaţia materială, dincolo, misterul."
§ "Poţi rezista invaziei unei armate, dar nu şi unei idei căreia i-a sosit timpul."
§ "Muzica exprimă ceea ce nu poate fi spus şi despre ce e imposibil a tăcea."
§ "Pe lumea asta nimic nu vrea să meargă de-a-ndăratelea; toate tind să păşească înainte."
§ "Alături de sublim, ca mijloc de contrast, grotescul este cel mai bogat izvor pe care natura îl poate oferi artei." (“Cugetări”, Victor Hugo, Ed. Albatros, Buc., 1982)
§ "Asemeni unui mut care ştie un secret, natura pare uneori că vrea să ne spună totul." (“Cugetări”, Victor Hugo, Ed. Albatros, Buc., 1982)
§ "Cine nu crede în nimic este capabil de orice." (“Cugetări”, Victor Hugo, Ed. Albatros, Buc., 1982)
§ "Corsica . O mică insulă care a făcut ca Franţa să fie mare." (“Cugetări”, Victor Hugo, Ed. Albatros, Buc., 1982)
§ "Frumuseţea îmi provoacă mulţumire prin simplul fapt că e frumoasă." (“Cugetări”, Victor Hugo, Ed. Albatros, Buc., 1982)
§ "Nu există motiv pentru care un surd care vorbeşte altui surd să se oprească." (“Cugetări”, Victor Hugo, Ed. Albatros, Buc., 1982)
§ "Să nu cerem pasiunii logică" (“Cugetări”, Victor Hugo, Ed. Albatros, Buc., 1982)
§ "Fiecare cuvint luat separat este asemeni unei mici orchestre, unde vocala este vocea şi consoana este instrumentul. De aceea muzica instrumentală este specifică ţărilor care au limbi consonante, adică ţărilor din nord, şi muzica vocală , pentru ţările vocalice, adică sudul. Germania, ţara armoniei, are simfoniştii, Italia, ţara melodiei, are cântareţii." (“Cugetări”, Victor Hugo, Ed. Albatros, Buc., 1982)
§ "Nu poti impeidica drumul gandurilor, intocmai cum nu poti opri valurile marii sa se intoarca la tarm. Marinarii numesc asta reflux; vinovatul o numeste remuscare. Dumnezeu rascoleste deopotriva sufletul omului si apele oceanului." (Mizerabilii)
§ "Diamantele nu se gasesc decat in vagaunile intunecate ale pamantului, iar adevarurile nu se gasesc decat in adancurile cugetarii." (Mizerabilii)
§ "Sunt in lumea asta doua fiinte care tresar din adancuri: mama care-si gaseste copilul si tigrul care-si gaseste prada." (Mizerabilii)
§ "Una din urmarile virtutii e trufia. E intre ele o punte faurita de diavol." (Mizerabilii)
§ "Ideal, absolut, desavarsire, infinit – cuvinte intru totul la fel. " (Mizerabilii)
§ "Sa indraznesti, acesta e pretul progresului!" (Mizerabilii)
§ "Lumina zorilor, cand rasare, indrazneste. Sa incerci, sa sfidezi, sa staruiesti, sa fii statornic, sa-ti fii credincios tie insuti, sa te iei la tranta cu destinul, sa uimesti dezastrele cu sangele tau rece, sa infrunti puterea nedreapta, sa insulti biruinta care s-a imbatat, sa nu-ti pierzi cumpatul si sa tii piept." (Mizerabilii)
nimic important
Buna. Acesta e blogul meu despre nimic si despre orice. Va astept sa vorbim despre orice,despre voi,despre ce va place si despre ce nu va place. Despre ce vreti si despre ce nu vreti. MULTUMESC
Abonați-vă la:
Postări (Atom)